Hjem » Bolig & eiendom » Boligkjøperne vinner nå oftere i forsikringssaker 

Boligkjøperne vinner nå oftere i forsikringssaker 

nrk-artikkel

I en artikkel fra NRK, skrevet av journalist Bjørn Atle Gildestad, gir innsikt i en positiv utvikling for boligkjøperne. Det viser seg at i mer enn halvparten av tilfellene hvor boligkjøpere har reist krav mot selgere og forsikringsselskap til Finansklagenemnda, har de vunnet.

Av sakene som behandlet av Finansklagenemnda i fjor, har forbrukerne vunnet i halvparten av dem, og sikret seg millioner i erstatninger for feil og mangler.

Hittil i år har nesten 70 prosent av sakene gått i forbrukernes favør. Dette representerer en betydelig økning fra 2019, da forbrukerne bare vant en tredel av sakene. Trenden tyder på en økende anerkjennelse av forbrukernes rettigheter i eiendomsmarkedet.

Endringer i avhendingsloven

Lovendring har fjernet muligheten for å selge boliger «som de er», noe som tidligere ofte førte til ugunstige situasjoner for kjøperne. Dette er en viktig endring som beskytter forbrukernes interesser.

Gjengangere blant forsikringsselskapene:

Analyser viser at et fåtall forsikringsselskaper er involvert i flertallet av sakene, noe som indikerer et gjentakende mønster i deres håndtering av slike saker.

Økt sjanse for medhold

Denne trenden gir boligkjøpere en sterkere posisjon og øker sannsynligheten for at de vinner i saker mot selgere og forsikringsselskaper.

Det er viktig å ikke akseptere første avslag

Boligkjøperne oppfordres til å utfordre forsikringsselskapenes første svar, da historien viser at vedvarende klager ofte resulterer i et positivt utfall for kjøperen.

Råd fra eksperter

Eksperter fra Norges Eiendomsmeglerforbund og Forbrukerrådet råder boligkjøpere til å være proaktive og søke juridisk hjelp når de møter utfordringer i kjøpsprosessen. De påpeker også viktigheten av å være informert om rettighetene sine i slike situasjoner.

Hele artikkelen kan du lese på nrk.no


Finner du feil eller mangler er viktig å reklamere skriftlig til boligselgerens forsikringsselskap så fort du kan

Selv om du ikke har funnet grunnen til feilen. I reklamasjonen opplyser du om hva det reklameres over. Deretter vil eierskifteselskapet be om sakkyndig vurdering fra takstmann på hva det koster å utbedre mangelen. Eierskifteselskapene bruker ofte egne takstmenn, og her kan du oppleve at de underdriver omfanget av manglene og behovet for utbedring. Boligtvist vil si at det foreligger uenighet mellom partene, altså at man står overfor en konflikt. Det kan være vel anvendte penger å bruke advokat ved en boligtvist.

Kjøpsforsikring?

Det er fritt valg av advokat selv om du har kjøpsforsikring. Boligadvokatene hos oss bistår gjerne i disse sakene. Om du ikke har kjøpsforsikring, vil ordinær boligforsikring dekke mye av advokatkostnadene. Ta kontakt, så sjekker vi det for deg.

Boligadvokater med erfaring og som kan eiendom

Thor Gunnar Austin er daglig leder og partner i Austin Lyngmyr, og har de siste 20 år arbeidet med spørsmål knyttet til fast eiendom.

Senioradvokat Tori Herrem har mange års erfaring innen reklamasjonssaker etter avhendingsloven og bustadoppføringsloven.

Advokat/Partner Stian S. Jensen er spesialist på problemstillinger knyttet til kjøp- og salg av bolig.

Har du en advokatsak? Send oss en melding om hva det gjelder, så hører du fra oss.

Har du en sak?

Ta kontakt med oss for en uforpliktende førstevurdering

Kontaktskjema

Ved å sende inn skjemaet godtar du vår personvernerklæring

Kontakt oss for en uforpliktende førstevurdering av din sak

Kontaktskjema nede

Ved å sende inn skjemaet godtar du vår personvernerklæring