Prisavslag for uriktige opplysninger om avløpsanlegg

En lukket avløpstank må tømmes oftere enn en med slamavskiller og infiltrasjon
En enebolig i Tyristrand opprinnelig oppført i 1899, med tilbygg og ny etasje i 1994, ble solgt «som den er» for 2,7 millioner kroner. Det ble ved salget opplyst at eiendommen var tilknyttet privat avløp med slamavskiller og infiltrasjon. Videre ble det opplyst at utgiftene for tømming av anlegget var estimert til 2.960 kroner i året.
Et halvt år etter overtakelse oppdaget boligkjøperen at det private avløpsanlegget måtte tømmes, til tross for at det ble tømt før innflytting. Kjøperen kontaktet et fagkyndig firma som opplyste om at det private anlegget ikke var med slamavskiller og infiltrasjon, men en lukket tank som måtte tømmes regelmessig.
Tømmekostnadene ble beregnet til 8.400 kr i året, og ikke 2.960 som estimert i salgsoppgaven
Kostnadene for tømming av lukket tank og tømming av anlegg med slamavskiller og infiltrasjon er identisk, men lukket tank må tømmes hyppigere. Tømming ved slamavskiller er normalt annethvert år, i stedet for hvert år med lukket tank. Behovet for tømming for anlegget på denne eiendommen ble estimert til ca. 2 ganger i året. Pris per tømming var 4.200 kroner.
Det ble fremsatt krav om prisavslag for merkostnadene for tømming ved en forventet botid på 25 år
Selgerens boligselgerforsikring avslo kravet med begrunnelse at det ble opplyst under visning at det var en lukket tank, og at de uansett ikke kunne se at forholdet har virket inn på avtalen.
Prisavslag på 75.000 kroner
Saken ble ved hjelp av vår advokat tatt til Finansklagenemnda, der Sekretariatet kom til at det forelå en uriktig opplysning som hadde virket inn på avtalen. Etter en skjønnsmessig vurdering ble boligkjøperen tilkjent et prisavslag på 75.000 kr.
Trenger du hjelp til prisavslag, erstatning eller heving av boligkjøp?
Selger har rett til å tilby utbedring av mangler. Dette skal skje innen rimelig tid. Om ikke, kan kjøperen kreve et prisavslag lik det utbedringen vil koste. Dersom det er snakk om et vesentlig avtalebrudd, kan det i enkelte tilfeller også være mulig å få hevet kjøpet.
Har du funnet skjulte feil og mangler i huset eller leiligheten du har kjøpt?
- Var det feil opplysninger i salgsoppgaven?
- Var småfeil kommentert i tilstandsrapporten og egenerklæringen større enn du hadde forutsett?
Vi bistår deg uansett hvor i landet du bor.
Boligtvist
Finner du feil eller mangler er viktig å reklamere skriftlig til boligselgerens forsikringsselskap så fort du kan. Selv om du ikke har funnet grunnen til feilen. I reklamasjonen opplyser du om hva det reklameres over. Deretter vil eierskifteselskapet be om sakkyndig vurdering fra takstmann på hva det koster å utbedre mangelen. Eierskifteselskapene bruker ofte egne takstmenn, og her kan du oppleve at de underdriver omfanget av manglene og behovet for utbedring.
Kjøpsforsikring?
Det er fritt valg av advokatfirma selv om du har kjøpsforsikring. Vi bistår gjerne i disse sakene. Om du ikke har kjøpsforsikring, vil ordinær boligforsikring dekke mye av advokatkostnadene. Ta kontakt, så sjekker vi det for deg.