Vår klient hadde kjøpt en båt som var 27 år gammel. I salgsannonsen sto det at drevene var «total overhalt». Kort tid etter kjøpet viste det seg at drevene var totalt utslitt.
Båtkjøperen fikk i retten tilkjent 52.000 kroner og saksomkostninger. Dommen viser at det er mulig å vinne frem med mangelskrav også på eldre båter.
Mangel på 27 år gammel båt
Vår advokat argumenterte i retten med at selgers opplysninger rundt båtkjøpet måtte tillegges avgjørende vekt for mangelsspørsmålet. Det var opplyst i salgsannonsen at drevene var «total overhalt» og kun gått «60 timer etter dette». Når båtkjøperen skulle ha første service på båten, får han opplyst fra verkstedet at drevenes tilstand var svært dårlig. Klient får skiftet ut drevene da selger ikke erkjenner ansvar. Saken videre gjaldt hvorvidt dette var en mangel og om klient skulle få tilkjent erstatning med fradrag for standardheving. Motparten argumenterte med at kjøpere av såpass gamle båter tar en risiko når det kommer til slitasje og vedlikeholdskostnader og mente også at dette kunne skyldes kjøpers bruk.
Fikk erstatning på 52.000 kroner
Retten ga medhold i at det forelå en mangel og tilkjente kr 52 000 i erstatning i samsvar med påstand som ble lagt ned fra advokaten på vegne av sin klient. Båtkjøperen hadde faktiske kostnader på 82.000 kr med utbedring av drevene, men fikk en standardheving som følge av at det ble satt inn helt nye drev. Klienten fikk også full dekning av saksomkostninger.