Nabotvist om levegg: Når går det for langt?

Denne saken handler om en nabokonflikt rundt en levegg. Spørsmålet er om C må fjerne eller endre leveggen, som ble satt opp i 2020, fordi den gir A betydelige ulemper. Lovverket som brukes i vurderingen er naboloven § 2 og § 10. Lagmannsretten kom til at leveggen skapte en urimelig ulempe for A, men at det var nok å senke høyden på den for å løse problemet.
Hva sier loven om ulemper mellom naboer?
Naboloven § 2 sier at ingen kan gjøre noe på sin eiendom som er til urimelig ulempe for naboen. Det betyr at det finnes en grense for hvor mye ulempe man må tåle fra naboen sin.
Når man skal vurdere om noe er en urimelig ulempe, ser man blant annet på:
- Hvor mye tiltaket plager naboen.
- Om det finnes tekniske eller økonomiske løsninger for å redusere problemet.
- Om det er vanlig i området med slike tiltak.
I denne saken mistet A utsikten mot Oslofjorden fra boligen sin på grunn av leveggen, spesielt når hun satt og så ut av vinduet. Dette ble bekreftet under en befaring. Leveggen førte også til dårligere lysforhold om vinteren. Retten mente dette var reelle ulemper for A.
Det var heller ikke vanlig i dette nabolaget å sette opp en slik frittstående levegg. I tillegg var den plassert nær tomtegrensen, noe som ytterligere hindret utsikten.
Retten vurderte om ulempen kunne reduseres på en praktisk måte. Dersom høyden på leveggen ble redusert, ville C fortsatt få beskyttelse mot innsyn og støy, samtidig som A ville få tilbake noe av utsikten og bedre lysforhold.
Lagmannsretten konkluderte med at leveggen skapte en urimelig ulempe for A, og at den måtte senkes for å være lovlig.
Hva skjer når tålegrensen overskrides?
A ønsket at leveggen skulle fjernes helt.
Ifølge naboloven § 10 kan man kreve retting hvis noe bryter med reglene i § 2. Dette betyr at tiltakshaveren (i dette tilfellet C) kan bli pålagt å endre eller fjerne det som skaper ulempen, uavhengig av om det var gjort med vilje eller ikke.
Lagmannsretten mente at det holdt å senke høyden på leveggen for å løse problemet. Den øverste delen av leveggen var det som hindret utsikten mest og skapte den største ulempen for A.
Har du en sak?
Ta kontakt med oss for en uforpliktende førstevurdering